İmplant Tedavisi - Pendik Diş Hastanesi

Diş Eti Tedavileri (Periodontoloji)

Periodontoloji, dişeti hastalıklarını ve diş etrafındaki dişeti ve kemik destek dokularını inceleyen, teşhis eden, tedavi eden ve hastalığın önlenmesinde koruyucu önlemleri araştıran diş hekimliği anabilimdalıdır. Bu alan, dişeti hastalıklarının (gingivitis ve periodontitis gibi) tanısını koyar ve tedavi eder. Aynı zamanda dişleri destekleyen kemik ve diş eti dokusunu ilgilendiren hastalıkları ve bu dokuların kaybının telafisi için uygulanacak koruyucu ve cerrahi tedavileri de araştırır.

Periodontologlar, dişeti hastalıkları, diş eti enfeksiyonları, periodontal cepler, diş eti çekilmes gibi hastalıkların tedavilerini yaparlar.

Dişeti hastalıkları, bakteriyel plak adı verilen yapışkan bir tabakanın dişlerin yüzeylerinde birikmesiyle başlar. Bu plak zamanla sertleşerek tartar veya diş taşı haline gelir. Diş eti hastalığı, diş eti etrafında kızarıklık, şişlik, kanama ve diş eti çekilmesi gibi belirtilerle kendini gösterebilir. İlerleyen durumlarda, diş eti hastalıkları çene kemiği kaybına (periodontitis) ve dişlerin sallanmasına yol açabilir. Hastalığın dişeti iltihabı aşamasında teşhis edilerek tedavi edilmesi, hastalığın ilerleyerek diş çevresindeki kemiği ortadan kaldırmasının önüne geçer. Diş çevresindeki bu kemik yıkımı akut ağrılı durumlar hariç sıklıkla ağrısız ve yıllar içerisinde yavaş gelişir. Dişin etrafındaki dişi dişetine bağlayan ataşman denilen bariyerin dişeti iltihabı sonucu yıkılmasıyla hastalık diş etrafındaki kemik dokusuna doğru ilerler. Çoğunlukla bu yıkım dişhekimi tarafından rutin muayenede tesadüfen teşhis edilir ve sıklıkla hastanın dişlerin arasına gıda sıkışması veya basit dişeti kanaması dışında şikayeti yoktur. Bu aşamada teşhis edilen hastalık basit bir diştaşı temizliği ile gingivitis tedavisinden fazlasını gerektirebilir. Derinlere yerleşmiş diştaşının ve bu taş etrafında dişeti tarafında vücut tarafından üretilen iltihabi dokuların temizlenmesi ile dişetinin temiz kök yüzeyine tekrar yapışarak diş etrafındaki derin dişeti cebinin iyileştirilmesi amaçlanır. Periodontitis denilen bu derin yıkımla karakterize durumun temelde iki tip tedavisi bulunmaktadır.