İmplant Tedavisi - Pendik Diş Hastanesi

Protetik Diş Tedavisi

Protetik diş tedavisi, kaybedilen dişlerin yerine yapay dişlerin konulması işlemidir. Bu işlem, kişinin ağız sağlığını, fonksiyonunu ve estetiğini yeniden kazandırmayı amaçlar. Protetik diş tedavisi uzmanı, hastanın durumuna göre uygun bir tedavi planı hazırlar ve protez uygulamasını gerçekleştirir.

Protetik diş tedavisi, kaybedilen diş sayısına, çevre dokuların durumuna ve hastanın beklentilerine göre farklı seçenekler sunar. Bu seçenekler şunlardır:

  • Sabit Protezler : Dişin bir bölümünü veya tamamını kaplayan porselen kuronlar veya boşlukların iki tarafındaki dişlere tutturulan köprü protezlerdir. Sabit protezler, metal seramik veya zirkonyum gibi materyallerden yapılabilir. Sabit protezler, doğal dişe en yakın görünümü sağlar ve çiğneme fonksiyonunu artırır.
  • Hareketli Protezler : Diş ve dokulardan destek alınarak yapılan ve hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir. Hareketli protezler, bölümlü veya tam protez olarak uygulanabilir. Bölümlü protezler, doğal dişin olduğu fakat sabit protez için yeterli desteğin sağlanamadığı durumlarda kullanılır. Tam protezler ise tüm dişlerin kaybedildiği vakalarda çene kemiğine oturtulan protezlerdir. Hareketli protezler, ağızdaki boşlukları doldurur ve konuşma fonksiyonunu iyileştirir.
  • İmplant Üstü Protezler : Doğal diş yerine implantlardan destek alınarak yapılan protezlerdir. İmplant üstü protezler, sabit veya hareketli olabilir.