İmplant Tedavisi - Pendik Diş Hastanesi

İmplant Tedavisi Esnasında ve Sonrasında Ağrı Olur Mu?

İmplant tedavisi ağrısı çeşitli sebepler dolayısıyla ve genellikle diş hekiminin muayenesi sebebiyle bu tedaviyi tercih etmeyi düşünen pek çok kişinin aklını karıştıran konular arasında yer alıyor. Diş hekimleri tarafından uygulanan ve diş eksikliğini gidermek amacıyla önemli bir rol oynayan implant tedavisi; eksik dişin fonksiyonel problemlerin de giderilmesi konusunda başarı sağlıyor. İmplant tedavisiyle ilgili en çok araştırılan konuların arasında ise operasyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı ya da ağrı olup olmadığı oluyor.

İmplant Tedavisi Esnasında İşlemleri Hisseder Miyim? 

Eğer daha önce diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen implant gibi tedavilerden herhangi birine ihtiyaç duymadıysanız operasyon esnasında ağrı duyacağınızı düşünüyor ve bu sebeple endişe hissediyor olabilirsiniz. İmplant tedavisi öncelikle diş etini vidaların takılması ve ardından belirli bir süre geçtikten sonra vidaları protez yerleştirilmesiyle tamamlanır. Seansların her birinde hastanın uygulama yapılacak bölgesi anestezik bir iğne yardımıyla uyuşturulur. Dolayısıyla operasyon esnasında implant tedavisi ağrısı hissetmek söz konusu olmaz.

Operasyon esnasında uygulanan ve implant tedavisi ağrısı olarak adlandırılan bu ağrının hissedilmesine yol açan anestezik ilaç, operasyonun çok daha konforlu ve başarılı şekilde tamamlanmasına yardımcı olur. Bu sayede hem diş hekimi daha kolay müdahalede bulunur hem de hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. 

İmplant Tedavisi Sonrası Ne Kadar Süre Boyunca Ağır Olur?

Operasyon esnasında ağrıyı gidermek amacıyla gerçekleştirilen anestezik ilacın süresi genellikle operasyondan birkaç saat sonra sona erecek ve bu durum operasyon gerçekleşen bölgenin hassas olması sebebiyle bu bölgede bir acı hissetmeye yol açacaktır. Operasyon gerçekleştirilen bölgede hassasiyet ve buna bağlı olarak ağrı ya da acı hissi tamamen normaldir. İmplant ağrısı ağrısı genellikle herhangi bir müdahale olmaksızın birkaç saat içerisinde hafifleyecek ve birkaç gün içerisinde tamamen sona erecektir. 

Çeşitli etkenler dolayısıyla yoğun bir implant tedavisi ağrısı ile karşılaşıyorsanız doktor tarafından sizlere reçete edilen ağrı kesici ilaçları alabilirsiniz. Böylelikle kısa süre içerisinde ağrı tamamen giderilir ve bu durum iyileşme sürecinizin daha hızlı bir şekilde başlamasına yardımcı olur.

İmplant Tedavisi Esnasında ve Sonrasında Ağrı Olur Mu?