İmplant Tedavisi - Pendik Diş Hastanesi

İmplant Tedavisi Kaç Günde İyileşir?

İmplant tedavisi sonrası iyileşme süreci diş eksikliğinin giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu operasyon hakkında en çok merak edilen konuların arasında yer alır. Çeneye takılan vidalar ve bu vidalarla yerleştirilen protezler ile eksik dişin ve diş eksikliği sebebiyle meydana gelen problemlerin giderilmesini sağlayan tedavi yöntemine implant tedavisi adı verilir.

Son yılların en çok tercih edilen medikal diş tedavilerinden biri olan ve estetik açıdan da başarılı bir sonuç yaratan implant tedavisi, tercih edilmesini sağlayan çok sayıda özelliğe ve avantaja sahiptir. İyileşme süresinin kısa olması ve operasyon süreci boyunca hastanın anestezi yardımıyla uyuşturulması ve dolayısıyla herhangi bir ağrı hissetmemesi tercih edilmesini sağlayan en önemli etkenler arasında yer alır.

Bu tedavi ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri olan implant tedavisi sonrası iyileşme süreci herkes için farklı olabilir. İyileşme süresini belirleyen etken yaptırılan implant sayısı ve kişinin bağışıklığı olarak değerlendirilir. Fakat operasyon sonrası yoğun olan semptomların azalması ve kişinin gündelik yaşamına geri dönmesi için bir haftalık süre yeterli görülür. Hastalarda çeşitli etkenlere bağlı olarak bu süre uzayabilir veya kısalabilir.

İmplant Tedavisi İyileşme Sürecinde Ağrı ya da Acı Yaşanır Mı?

İmplant tedavisi sonrasında meydana gelebilecek ağrı ya da acı pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Operasyon esnasında anestezi yardımıyla hastanın işlem yapılacak bölgesinde uyuşma meydana gelir ve bu sayede operasyon süresi boyunca hasta herhangi bir acı veya ağır hissetmez. Ancak operasyon sonrası işlem gören bölge hassas olduğu için anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte ağrı ve hassasiyet meydana gelmesi muhtemeldir. Meydana gelen bu acı ya da ağrılı durum genellikle birkaç saat içerisinde ortadan kalkar. Fakat ağrı devam ediyorsa doktor tarafından sizlere reçete edilen ağrı kesiciyi kullanılabilirsiniz.

İmplant Tedavisi Sonrası İyileşme Sürecinde İlaç Kullanmak Gerekir mi?

Eğer hastanın tedavi sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanması gereken bir ilaç bulunmuyorsa çoğu zaman iyileşme sürecinde herhangi bir ilaç kullanımı önerilmez. İmplant tedavisi sonrası iyileşme süreci boyunca yeme içme düzeninize dikkat etmeli ve özellikle işlem yapılan bölgeye hassas davranmalısınız.

Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan implant tedavisi sonrası iyileşme süreci boyunca uzak durmanız önerilir. Ağır sporlar ve işler yapmamaya, yumuşak besinler tüketmeye ve dengeli beslenmeye özen gösterdiğiniz takdirde iyileşme süreci çok daha hızlı hale gelecektir.

İmplant Tedavisi Kaç Günde İyileşir?