İmplant Tedavisi - Pendik Diş Hastanesi

İmplant Tedavisi Kimler İçin Uygun Değildir?

İmplant tedavisi için uygun olan hastalar çoğunlukta olsa da bazı durumlarda hastaların daha önce geçirmiş olduğu rahatsızlıklar ve kullandıkları ilaçlar sebebiyle implant gibi tedaviler adına uygun olmadıkları bilinir. Bu gibi sebepler dolayısıyla implant tedavisi yalnızca alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir tedavi yöntemidir. 

İmplant Tedavisi Öncesi Muayenenin Önemi Nedir?

Tedavi öncesi hastanın hangi dişlerin eksik olduğu, diş eksikliğinin neden meydana geldiği, hastanın hangi hastalıklara sahip olduğu ve buna bağlı olarak hangi ilaçları kullandığı detaylı şekilde incelenmeli ve tespit edilmelidir. Eğer gerekiyorsa diş hekimi bu aşamada tahlil ve röntgen talebinde bulunabilir. Gerçekleştirilen bu gibi testler sonucunda hastanın implant tedavisi için uygun olmadığı ön görülürse eksik işlerin giderilmesi için farklı bir yol izlenmesi gerekir. Eğer diş hekiminiz implant tedavisi için uygun olmayan bir hasta olduğunuzu dile getiriyorsa bir başka doktora giderek implant yaptırmanız kesinlikle önerilmez. Bu durum çok ciddi problemlere yol açabilir.

İmplant İçin Uygun Olmayan Hastalar Kimlerdir?

Hasta tamamen dişsiz olsa bile çene kemiğinde yeterli doku bulunursa bu durum hastanın implant tedavisi için uygun olan hastalar arasında yer aldığını gösterecektir. Fakat eğer hasta;

  • Baş ya da boyun bölgesine radyoterapi tedavisi gördüyse,
  • Kemik büyüme ve gelişimi tamamlanmamış genç bir bireyse,
  • Yoğun sigara ya da alkol kullanımı sebebiyle ağız içerisinde yara iyileşmesi beklenen süreden daha uzun sürüyorsa,
  • Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili veya otoimmün hastalık gibi sistemik bir hastalığı bulunuyorsa implant tedavisi için uygun olmayabilir. 

Bunun yanı sıra geçmiş yıllarda kullanılan ilaçlar ve aktif olarak var olan rahatsızlıklar kişinin implant tedavisi için uygun olan hastalar arasında olup olmadığını direkt olarak belirler. Bu sebeple tedavi öncesi mutlaka klinik muayene olmalı ve implant tedavisinin sizler için uygun bir tedavi olup olmadığına dair tespit gerçekleştirmelisiniz. Eğer alanında uzman ve deneyimli bir doktordan hizmet alıyorsanız ve diş hekimi sizlerin implant tedavisi için uygun olmadığınızı dile getiriyorsa bu tedaviyi tercih etmeniz kesinlikle önerilmez. Aksi takdirde birçok farklı problemle karşılaşılması söz konusu olabilir.

İmplant Tedavisi Kimler İçin Uygun Değildir?