İmplant Tedavisi - Pendik Diş Hastanesi

Pendik Acil Dişçi

Pendik acil dişçi, ağız ve diş sağlığı ile ilgili acil durumlarda hastalara hizmet veren bir birimdir. Pendik acil dişçi, şu durumlarda başvurulabilirsiniz.

  • Şiddetli diş ağrısı
  • Diş kırılması veya çıkması
  • Diş eti iltihabı veya kanaması
  • Apse veya şişlik
  • Travma veya yaralanma

Pendik acil dişçi, bu gibi durumlarda hastaların ağrısını dindirmek, enfeksiyonu önlemek ve dişin kurtarılmasını sağlamak için gerekli müdahaleleri yapar. İntermedi Diş Kliniği olarak, hastaların durumuna göre ilaç tedavisi, dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi, geçici protez gibi işlemler uygulayabilir.

Diş İçin Acile Gidilir Mi?

Diş ağrılarınız başladığında zaman kaybetmeden size en yakın ve güvendiğiniz acil diş hekimine gidilmelidir. Diş ağrıları hem dayanılmaz hem de kendiliğinden geçmeyen ağrılardır. Kesinlikle kendi alanında uzman bir diş hekimine görünmeli ve ona göre tedavi edilmelidir. Ağrıyan dişin üzerine halk arasında diş ağrısı için kullanılan aspirin, alkol veya her hangi bir ağrı kesici ilaç kullanılmamasına dikkat edilmelidir.  Yanlış olan bu tedaviler ağız içindekini yumuşak dokunun ve diş etlerinin tahriş olmasına neden olabilir. Diş ağrısında öncelikle dişlerin arasında kalmış olan besin artıklarını dişleri fırçalayarak ve sonrasında diş ipi kullanarak temizlenmelidir. Eğer diş ağrısı diş iltihabından dolayı oluşmuş ise ve yüzde şişkinlik oluşturduysa o bölgeye soğuk kompres uygulanmalıdır. 

Acil diş tedavisinde diş ağrısından sonra sık karşılaşılan problemlerden biri de çatlak veya kırık diş rahatsızlıklarıdır. Isırılan besinlerin sert oluşu, kabuklu yemişler, yüze alınan darbeler, düşme ile dişler çatlar veya kırılabilir. Diş kırıklarında çok acil olarak zaman kaybetmeden diş hekimine başvurulmalıdır. Bu tür bir durumda acil diş polikliniğine giderken kırılmış olan diş parçaları da alınmalı, ağız ılık su ile çalkalanmalıdır. Kanama var ise üzerine steril bez konarak tampon yapılmalıdır. Kırılan dişin olduğu yanak üzerine buz kompresi yapılmalıdır ki ağrı ve şişlik en aza indirgensin.

Acil diş eti tedavisi aşamasında bir diğer karşılaşılan rahatsızlık yerinden çıkan, düşen dişlerdir. Eğer düşen, çıkan diş ile birlikte diş hekimine hızlı bir şekilde gidilirse dişin kurtarılma ihtimali oldukça yüksektir.  Dişin kök tarafına elimizle kapatmamalı, uç tarafını tutmak gerekmektedir. Dişin, doktora gitme sürecinde nemli kalması önemlidir, bir kabın içine süt ya da tükürük salgısıyla birlikte nemli şekilde götürülmelidir. Diş hekimi dişin üzerinde kalan kalıntılarını temizleyerek dişi yerine yerleştirir ve çıkmış olan dişin yanındaki dişlere sabitleyici ile tutturulur. Bu yapılan işlemler dişin yerine oturmasını ve iyileşmesini sağlayacaktır.

Dişe saplanmış yabancı cisimler de acil diş apsesi tedavisi yöntemine girmektedir. Günlük hayatta kabuklu yiyecekler, besin parçaları diş arasına girer ve çıkarılamadığında da enfeksiyon oluşturur. Bu durumda karşılaşıldığında dişi kürdan gibi yabancı maddelerle kurcalamak yerine diş ipi kullanılarak temizlemek gerekmektedir. Eğer hala çıkarılamadıysa fazla kurcalamadan acil diş hekimine gidilmelidir. Diş tedavisi aşamasında diş hekimlerinde dişlerin alt kısmına yapışmış ve yerleşmiş maddeleri görmek için özel bir malzemeleri vardır. Bu malzeme hastanın dişlerindeki yabancı cisim dişe ve diş etine zarar vermeden diş hekimi tarafından fark edilmiş ve çıkarılmış olur, hem de enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilir.

Pendikʼte bulunan acil diş birimine ulaşmak için www.intermedi.com.tr/randevu adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca 0549 238 30 30 numaralı telefondan da randevu alabilirsiniz. Pendik açık diş hastanesi, hafta içi ve hafta sonu günleri 09:00-20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Pendik Acil Dişçi