İmplant Tedavisi - Pendik Diş Hastanesi

Tam Diş Protezleri

Total protezler, tam diş kaybı durumunda kullanılan bir diş protezi çeşididir. Ağız içindeki tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda, dişsiz alt çene ve/veya üst çene üzerine yerleştirilen ve takılıp çıkarılabilen bir protezdir. Total protez, dişetlerine oturacak şekilde tasarlanmış akrilik bir baz üzerine yerleştirilen yapay dişlerden oluşur. 

Total protezler, eksik dişlerin yerini alarak hastaların çiğneme, konuşma ve estetik açıdan fonksiyonel olmalarını sağlar. Protez, dişetlerine oturacak şekilde ölçü alınarak ve protez laboratuvarında hazırlanarak kişiye özgü olarak yapılır.
İşlemden önce kapsamlı bir ağız içi muayene yapılır. Vakanın uygunluğu değerlendirildikten sonra dişsiz bölgenin ölçüsü alınır. Alınan bu ölçüden elde edilen model üzerinde hastaya özel bir kişisel ölçü kaşığı hazırlanarak hasta ağzında bu kaşığın kenarları hava girmeyecek şekilde özel bir malzeme ile uyumlanır ve ikinci nihai ölçü bu hazırlanan özel kaşıkla alınır. İkinci ölçüden elde edilen model üzerinde hasta ağzında kapanış kaydının alınması için bir şablon oluşturulur ve bu şablon hasta ağzında prova edilir. Hatsanın çeneler arası ilişkileri bu şablona kaydedilerek bu kapanış kaydı üzerine dişler dizilerek ikinci prova yapılır. Dişli prova da hekim ve hasta tarafından onaylandıktan sonra protez nihai şekline getirilmek üzere döküme gönderilir. Gelen protez hasta ağzında uyumlandıktan sonra hastanın kullanımına sunulur.

Total protezler, protez yapıştırıcıları veya vakum etkisi ile sabitlenirler. Gerekli görülen durumlarda pprotezin akrilik yapısı içerisine mukavemet artırıcı bir metal iskelet yerleştirilebilir.  Protez takıldıktan sonra, hastalar genellikle bir adaptasyon süreci geçirebilirler. İlk zamanlarda protezlerde hafif bir rahatsızlık hissi olabilir. Ancak zamanla hastalar genellikle protezlerine alışır ve günlük aktivitelerini rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

Total protezlerin düzgün bir şekilde takılması ve temizlenmesi önemlidir. Protezler, ağız hijyenine dikkat edilmediği takdirde enfeksiyona sebebiyet verebilirler. Diş hekiminin protez kullanımıyla ilgili direktifleri mutlaka uygulanmalıdır.